कोरिया सपना : हाम्री आमा बाठी छन् चामल सित पिठो साटी छन् भनेको यहि रहेछ

कोरिया भाषा परीक्षामा ५८ हजारभन्दा बढीले २४ अमेरिकी डलरवापतको रकम तिरेर आवेदन भरेका थिए। जुन लगभग १४ करोड १० लाख ४८ हजार रुपैयाँ हुने रहेछ । तर पास भए जम्मा ३ हजार ६६३ जना। पास भएका सबै कोरिया जाने ग्यारेन्टी छैन | १४ करोडको लगानी हुदा नि ३००० हजारको जागिरको ठेगान छैन |
सरकारले सार्वजनिक गरेको नतिजा अनुसार ३ हजार ६ सय ६३ उत्तीर्ण भएका छन्। औद्योगिक क्षेत्रका लागि २ हजार ७ सय ६८ अर्थात ९ प्रतिशत परीक्षार्थी र कृषि क्षेत्रको लागि ८ सय ९५ अर्थात ३.२ प्रतिशत जना पास भएका छन्।उत्तिर्ण हुनेमा पुरुष ३ हजार ४ सय ६३ रहेका छन् भने २ सय महिला रहेका छन्। रोजगारका लागि पाँचौँ भाषा परीक्षामा ६२ हजार ५ सय १४ जनाले आवेदन फारम भरेका थिए। अघिल्लो वर्ष भाषा परीक्षामा ७ सय १५ महिलासहित ८ हजार ५१ जना उत्तीर्ण भएका थिए।

यत्रो लगानी हुदा पनि पास भएका सबै कोरिया जान पाउने चाही होइनन | पुन उनीहरु ले अर्को सिप परीक्षा पनि पास गर्नु पर्छ | १४ करोड लगानी को लागि सानो रकम होइन यदि राज्य ले यो लगानी उचित ठाउमा प्रयोग गरेको भए सायद ति युवा ले नेपाल मै राम्रो काम पाउने थिए कि ?

( फोटो साभार =पहिलो पोस्ट )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s